Големият античен център с древна история е един от най-рано християнизираните градове на Балканите и в Европа. Несъмнена заслуга за това имат апостол Павел и неговият помощник и последовател апостол Карп. Според епархийските списъци и документи Бер получава епископска катедра още в началото на ІV в. (епископ Савелий участва в Първия вселенски събор в Никея), която с известни прекъсвания се запазва през цялото Средновековие. Тук се налага уточнението, че трябва да се прави разлика в статута на епископите от апостолско време, каквито примерно са апостолите Карп, Ерм, Андроник, Амплий и др. През І–ІІІ в. всяка църковна община на всяко селище се оглавява от епископ, който е пръв сред равни и който има семейство. След началото на ІV в. епископите са натоварени с административни задължения и определени църковни диоцези, т.е. получават голяма власт и висока легитимност. Бер влиза в границите на средновековна България, а епископският престол преминава под върховенството на българския патриарх в Охрид. Многозначителен е фактът, че над синтрона в катедралната църква „Св. Ахил“ в Самуиловата резиденция в малкото Преспанско езеро е изписана и Берска епископия. При цар Калоян градът отново попада в границите на България, а Берската епископия е в диоцеза на Търновския патриарх.
Св. ап. Карп
Църквата причислява св. Карп към 70-те апостоли. Той е ученик и последовател на св. ап. Павел, който го споменава във второто си послание до своя ученик Тимотей: „Когато дойдеш, донеси фелона, който оставих в Троада, при Карпа, и книгите, особено кожените“ (2 Тим. 4:13). Също така от контекста на епистоларното наследство на ап. Павел се разбира, че Карп е натоварван от Павел да отнася посланията му в различни провинции на Империята и най-вече на Балканите. Затова не е учудващо, че освен с Бер името му се свързва и с други антични градове, сред които Одесос и Берое.
С по-голяма стойност са твърденията на св. Дионисий Ареопагит, че като мисионер ап. Карп посетил и известно време живял на о. Крит. Там той посрещнал в дома си св. Дионисий, който свидетелства, че този апостолски мъж св. ап. Карп, бил „човек с необикновено дълбок ум, кротост и незлобивост, че във видение му се явил Сам Господ Иисус със Своите ангели и че никога не извършвал света литургия, без да получи предварително небесно видение.“ Според древното му житие свети ап. Карп изтърпява много страдания за Христовото име. Убит е от враждебно настроени срещу християнската вяра евреи в гр. Бер на 26 май/8 юни.
Ранното християнство и Българската Илирийска църква
Няма коментари:
Публикуване на коментар