Едеса (Воден) – св. Васа Солунска и синовета ѝ Теогний, Агапий и Пист

 Големият античен град е епископска резиденция през Късната античност и Средновековието, в диоцеза на митрополита на Солун. През Х в. обаче градът липсва в епархийските списъци, поради което някои историци предполагат, че влиза в границите на България при цар Симеон Велики. Фактът, че според Втората грамота на император Василий ІІ след 971 г. Воден е за кратко резиденция на българския патриарх, е показателен.
Градът продължава да бъде български епископски престол и при цар Самуил, защото името му е изписано над синтрона на катедралната базилика „Св. Ахил“ в Преспанското езеро.

 Св. Васа Солунска и синовета ѝ Теогний, Агапий и Пист

Според църковни календари тази раннохристиянска мъченица пострадала по време на римския император Максимиан (286–308).

Живее в Едеса Македонска (Воден), тогава в Римската империя, в християнско семейство. Християнка е, но се омъжва за езическия жрец Валерий. Тримата си сина Теогний, Агапий и Пист, възпитава в християнската вяра. По време на гоненията при император Максимиан и цезар Галерий, мъжът ѝ прави донос срещу нея и децата си. Въпреки заплахитете отказват да принесат жертви на езическите идоли.
Пред очите на Васа Теогний е увесен с краката надолу и е стърган с железни пили. На Агапий е съдрана кожата от главата до гърдите, но той не проронва дума. Пист също е измъчван. След това тримата ѝ сина са обезглавени, а Васа е затворена и оставена да умре от глад, но ангелът ѝ пазител я хранел с небесна храна. Васа оцелява мъчения с огън, вода и зверове. След като разбива статуята на Зевс в езически храм, мъченицата е хвърлена в морето. Стоящите на брега виждат как изненадващо се появява кораб и Васа е извадена от морето от трима мъже с ореоли. След осем дни тя слиза на остров Алон в Мраморно море, до Кизик или на Алонисос в Бяло море. За това научава управителят, който отново започва да я кара да принесе жертва на идолите. За отказа ѝ я бият и ѝ отсичат главата с меч.

Датата и на смърт е неизвестна. Някои смятат, че 280 година, а други – 290 година. Около 450 година в Халкидон съществува църква на името на Света Васа.
Света Васа е изобразена от Захарий Зограф в 1848 година в католикона на Троянския манастир, в нишата на южния прозорец на притвора. В 1849 година я изобразява отново сред българските светци на южната стена на католикона на Преображенския манастир. Много по-късно се появява схематично изображение на Света Васа в църквата „Свети Никола“ в Тополница, Дупнишко. Тъй като Воден е в Солунско, в България мъченицата е наречена Солунска.
Паметта на св. Васа Солунска се отбелязва на 21 август/3 септември.

Няма коментари:

АВТОРСКО ПРАВО

Обръщам се към посетителите на блога, ако някоя публикация Ви хареса, споделете я. При копиране, моля, цитирайте автора и източника-http://gbabulkova.blogspot.com Съдържанието в блога е под закрила на Закона за авторското право. Използването и публикуването на част или цялото съдържание на блога без мое разрешение е забранено.
СКЪПИ ЧИТАТЕЛИ, АКО ТОЗИ БЛОГ ВИ ХАРЕСВА, МОЖЕ ДА МЕ ПОДКРЕПИТЕ ТУК Generated image

Популярни публикации