Воден (до гр. Ямбол) – Провинция Хемимонт

 На този етап не може да се идентифицира този мъченик, чиито мощи са били положени в мартириума до с. Воден, Ямболско. Смята се , че е основано от преселници от района на стария български Воден /днес Едеса в Гърция/. Има манастирски комплекс от 11-14 век. Предполага се, че там е бил погребан Григорий Синаит /1260-1346 г./. Един от най- прославените православни духовници, ревностен привърженик на исихазма. Негови ученици и последователи са: Теодосий Търновски, Евтимий Търновски, първият Всерусийски патриарх, българинът   Киприян. На мястото на манастирския комплекс първо е имало пещера мартириум. След това върху нея е била изградена друга църква, а след години /около 11 век/ над нея е била изградена голяма трикорабна базилика с размери 21х17 метра, с много колони, чийто основи могат да се видят. Така че се е получило църква в църквата. Целият комплекс е ограден от стени, в които се намирали килиите на монасите. Разкрита е и магерницата на манастира. За първи път в съвременната ни история е описан от братя Шкорпил. В момента разкопки не се извършват. Такива са правени от 1979 до 1993 г.

Неизвестен по име мъченик (мъченици)
Мартириумът на този светец (светци) е известен още от края на
ХІХ в., когато в него са открити кости от два скелета. Тогава е описан от К. Шкорпил. Гробницата е разположена в естествена пещера, до която водят 37 стъпала. Стълбището води до три площадки, разположени една над друга. На едната площадка, над дъното на пещерата, е оформена гробна камера с дължина 1,90 м, ширина 0,60 м и дълбочина 0,95 м. Затворена е с плоча, за което съдим от запазените жлебове. Над нея с тухли е иззидана аркирана ниша аркосолий – архитектурна форма, позната от гробовете на мъчениците в Рим и други големи раннохристиянски центрове. Тук е оформена и втора ниша (1,33х1,07х0,70 м), която също е засводена като аркосолий. На долната площадка по стъпалата се достига до малък олтар (0,70х0,70 м), иззидан от тухли и предназначен за възлияния. По стените на пещерата са запазени следи от измазване. Точно над пещерата от камъни, бигор и хоросан е построена малка квадратна кръстовидна църква със страна 2,70 м с четири ниши (2,70х1,5 м). Източната ниша завършва с абсида с диаметър 2,20 м. Пред входа от запад стои голяма мраморна плоча, която някои идентифицират с mensa sacra. През V в. този параклис над пещерата мартириум е вграден в голяма седемкорабна базилика (15,50х17,50 м). Била е стенописана, като запазените фрагменти по цокъла свидетелстват за т. нар. илюзионен стил, възпроизвеждащ мраморна облицовка.






 
Източник: Георги Атанасов- "345 РАННОХРИСТИЯНСКИ СВЕТЦИ-МЪЧЕНИЦИ ОТ БЪЛГАРСКИТЕ ЗЕМИ (І–ІV В.)"

снимки- https://alexooo.blog.bg

Няма коментари:

АВТОРСКО ПРАВО

Обръщам се към посетителите на блога, ако някоя публикация Ви хареса, споделете я. При копиране, моля, цитирайте автора и източника-http://gbabulkova.blogspot.com Съдържанието в блога е под закрила на Закона за авторското право. Използването и публикуването на част или цялото съдържание на блога без мое разрешение е забранено.
СКЪПИ ЧИТАТЕЛИ, АКО ТОЗИ БЛОГ ВИ ХАРЕСВА, МОЖЕ ДА МЕ ПОДКРЕПИТЕ ТУК Generated image

Популярни публикации