Берое (Пятра Фрикацей) – Провинция Скития

 Тази антична крепост в Северна Добруджа вероятно получава епископска катедра с останалите градове в провинция Скития около средата на VІ в. Отбелязана е в епархийски списък № 3 по Ж. Дарузес под името Bipainоn. Разрушена и изоставена е в
края на VІ в. През ІХ–Х в. в околностите ѝ възниква старобългарско селище.

 Неизвестен по име мъченик (мъченици)
Късноантичният град Берое, разположен на брега на Дунав между Аксиополис и Диногеция, не фигурира в агиографската литература. В познатите ни писмени източници той не се свързва с мъченическа история. Едно археологическо откритие обаче навежда на размисли в тази насока. При проучването на античния некропол извън градските стени бе открит безспорен мартириум. В криптата му са били положени мощите на мъченици. През VІ в. мартириумът е трансформиран в гробищна църква, като мястото на олтарната маса попада точно над криптата с телата на мъчениците.

Ранното християнство и Българската Илирийска църква

 

Източник: Георги Атанасов- "345 РАННОХРИСТИЯНСКИ СВЕТЦИ-МЪЧЕНИЦИ ОТ БЪЛГАРСКИТЕ ЗЕМИ (І–ІV В.)"
 

Няма коментари:

АВТОРСКО ПРАВО

Обръщам се към посетителите на блога, ако някоя публикация Ви хареса, споделете я. При копиране, моля, цитирайте автора и източника-http://gbabulkova.blogspot.com Съдържанието в блога е под закрила на Закона за авторското право. Използването и публикуването на част или цялото съдържание на блога без мое разрешение е забранено.
СКЪПИ ЧИТАТЕЛИ, АКО ТОЗИ БЛОГ ВИ ХАРЕСВА, МОЖЕ ДА МЕ ПОДКРЕПИТЕ ТУК Generated image

Популярни публикации