В античния некропол на Сердика са били погребвани първите християнски мъченици от края на II век. Комплексът е обхващал четири църкви, както и над петдесет гробници – антични, късноантични и раннохристиянски.
Мартириум е разкрит в централната част на Сердика, в съседство с античния театър. Има сигурни сведения, че тъкмо в античните театри са провеждани гладиаторски игри и публични зрелища, като сред обичайните било и насилието над ранните християни. До театъра е построена неголяма сграда около 13х6 м (външни размери) и обширна дълбока абсида на изток, с вътрешни размери около 7х3,30 м. Забележително е, че стените, градени от камъни и хоросан, са необичайно тънки (около 60 см) с твърде плитки основи. Този силно издължен наос, ориентиран север-юг, преоразмерената абсида и тънките стени не са обичайни за евхаристийните църкви. Основателно се посочва, че едни от най-ранните архитектурни планове на християнските мартириуми са обширните открити абсиди, пред които (обикновено в саркофаг) се полагат мощите на мъченик, изложени за масови поклонения. Спорно е дали този ранен мартириум в Сердика е бил предназначен да приеме мощите на един мъченик (поставени в абсидата) или на трима, като другите двама (или четирима) са положени в двете крила – сверното и южното. След налагането на християнството мартириумът е снабден с издължен на запад наос и притвор, като по този начин се трансформира в базилика с трансепт. В непосредствена близост, на север, е построен баптистерий за кръщаване на ранните християни.
Мартириум под знаковата църква „Св. София“ попада в границите на късноантичния некропол на Сердика. Представлява малко квадратно помещение около 5,50х5,50 м, снабдено с дълбока абсида 2,50х2,10 м на изток. Подът е покрит с великолепна мозайка с раннохристиянски мотиви. По-късно е добавен издължен притвор, също покрит с мозаечни пана. Около мартириума през ІV в. възниква обичайният некропол ad sanctos. През следващите два века над първичния мартириум последователно са положени основите на три базилики, като последната „Св. София“ е съхранена до ден днешен. Мартириумът остава под абсидата на днешната „Св. София“, но достъпът до него е прекъснат. Вероятно това става през V в., когато мощите са изнесени и поставени в интериора на храма.
В София има много целебни минерални извори, но силата на този е и защото самото място е било трайно осветено от родената в Сердика св. Елена, която вероятно е била погребана тук. В този градеж и около него – а вероятно и под него – се таи много история. Прочетете повече...
Няма коментари:
Публикуване на коментар